Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen markalarına, kendi tasarımlarının üretimlerini gerçekleştiren Aster Tekstil, çalışanların motivasyonlarına yönelik program ve etkinlikleri aralıksız sürdürüyor. Hayata Bir Mola başlığıyla düzenlenen ve kendi alanlarının önemli isimleriyle sohbetler şeklinde kurgulanan etkinlik kapsamında bu kez çok özel bir isim vardı:
Mustafa Kemal Atatürk.

1 Aralık 2012’de Müjdat Gezen Tiyatrosu tarafından sahneye konan 1881 adlı oyunun Aster Tekstil özel gösterimini birlikte izleyen ekip, Atatürk’ün hayatına ve kişiliğine ilişkin yepyeni hikayelerle tanıştılar. Soluksuz izlenen oyunun ardından Aster Tekstil ekibi, oyuncuları özel bir jestle kutladı; tüm salonu kaplayan kırmızı beyaz Türk bayrakları, izleyici selamlayan Müjdat Gezen ve oyuncuları tarafından alkışlarla karşılandı.

2018 vizyonu…
Aster Tekstil İnsan Kaynakları Müdürü Yeliz Harani, Hayata Bir Mola etkinliği ve Aster Tekstil’in insan kaynakları vizyonuyla ilgili şu bilgileri paylaştı; “Hayata Bir Mola, adı üzerinde, hep birlikte soluklanacağımız, keyifli vakit geçireceğimiz ama aynı anda kişisel gelişimimizi de artırabileceğimiz bir etkinlik. Şirketimizde ağırladığımız Sunay Akın, Nasuh Mahruki gibi özel konukların sohbetleriyle farklı görüş açıları kazandık. 1881’de ise, bize Cumhuriyet’i armağan eden Ata’mızı yeniden keşfetme fırsatı bulduk. Hayata Bir Mola kapsamında 1881 Aster Tekstil Özel Gösterimi’ni düzenlememizin birkaç sebebi var; Ata’mıza olan sadakatimiz, Müjdat Hoca’nın ve oyuncuların bu oyunla ilgili çabalarını destekleme isteği ve elbette ekip olarak iş dışında bir şeyleri paylaşmanın keyfi…”

Aster Tekstil, 2018 vizyonu çerçevesinde, yönetimden insan kaynaklarına, teknolojiden üretime kadar tüm alanlarda, ardarda pek çok değişim projesini hayata geçirmeyi sürdürüyor. Bu projelerin en önemli noktasının insan ve insan kaynağı yönetimi olduğunu belirten Harani; “Avrupa’nın en önemli markalarına kendi tasarımlarımızı üretirken, sadece rakamsal büyümeye değil, her fonksiyonumuzun niteliğini artırmaya da odaklanmak zorundayız. Türk firmalarını dünya pazarına bu niteliksel büyümenin taşıyacağına inanıyoruz ve bunun için de en önemli kaynağımız insan. Çalışanlarımızın potansiyellerini ortaya çıkarabilmek, istihdam kapasitemizi artırmak kadar önemli. Motivasyon programlarının en önemli misyonu da bu.”dedi.